Pažintis su Italijos Komo miesto Trečiojo amžiaus universitetu
Statutas numato, kad universiteto studentais gali tapti asmenys nuo 40 metų, bet jų mažai. Gausiausias dalyvių skaičius – nuo 60 metų. Visi universiteto lankytojai savo piniginiais įnašais prisideda prie jo išlaikymo. Kodėl? Komo savivaldybė universitetui suteikia tik patalpas, o visa kita padengiama iš surinktų įnašų: šildymas, elektra, telefonas, popierius, kopijavimo paslaugos, kompiuteriai ir kt. Vienintelis žmogus, kuris gauna atlyginimą iš savivaldybės, yra sekretorė. Visų kitų: prezidento, viceprezidento, direktorių tarybos (7–9 nariai) ir stebėtojų tarybos veikla yra savanoriška.
Nuo 2021–2022 mokslo metų studento metinis įnašas siekia 50 eurų ir už kiekvienus pasirinktus kursus priklausomai nuo jų trukmės reikia sumokėti nuo 15 iki 30 eurų.
Covid 19 situacija pakoregavo universiteto veiklą ir dalyvių skaičių: 2019–2020 mokslo metais universitetą lankė 1 242 studentai, o 2021–2022 liko tik 590. Veiklos pobūdis labai įvairus, kaip ir Radviliškio TAU, bet populiariausi dalykai yra kalbos ir meninė-kūrybinė veikla. Studentai gali rinktis anglų, lotynų, prancūzų, vokiečių, ispanų, bet populiariausia yra anglų kalba, kuri mokoma įvairiais lygiais – nuo elementaraus iki vidutinio lygio. Studentai mokosi kryptingai, nors užsiėmimai vyksta tik kartą per savaitę, bet jie dirba savarankiškai, atlieka namų darbus. Užsiėmimuose naudojami vadovėliai ir kita papildoma literatūra. Man labai patiko Italijoje leidžiamas žurnalas anglų kalba „Speak up“, kuriame galima rasti straipsnių įvairiomis temomis, pavyzdžiui, apie įvairius nūdienos įvykius, o tekstų pakraščiuose aptinkamos galimai sunkesnių, rečiau kasdieninėje kalboje vartojamų žodžių išnašos su vertimais į italų kalbą.
Didelio susidomėjo sulaukė Lietuvos pristatymas universiteto dalyviams anglų kalba. Anot universiteto vadovų, jei tai būtų padaryta itališkai, klausytojai būtų netilpę salėje. Italai, ypač senjorai, dar nelabai susidraugavę su anglų kalba. Kai kuriems reikėjo paaiškinti, kad Ryga yra Latvijos sostinė, ne Lietuvos. Klausytojai džiaugėsi susipažinę su trumpa Lietuvos istorija. Ypač susidomėjo mūsų kalba. Rima Juozapavičienė, Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo centro direktorė, deklamavo eilėraštį lietuviškai, pamokėme keletą lietuviškų frazių.
Nors praleidome tik trys dienas Italijoje, Komo mieste ir universitete, tačiau ne tik susipažinome su italų patirtimi, mokant senjorus užsienio kalbų, bet ir su nuostabaus miesto prie ežero lankytinomis vietomis.
Elvyra Jankauskienė, Radviliškio r. TAU anglų kalbos mokytoja savanorė